Mistral LogoOne Design Logo
              mistral      one      design
One Design Racing
Home
About
Organisation
Competition
- 2013 Asians
- 2012
- 2011 Asians
- 2010 Sicily GP
- 2010 Asians
- 2006 Results
- 2005 Results
- 2004 Results
- 2003 Results
- 2002 Results
- MOD World Champions
- MJOD World Champions
- ISAF Youth World Champions
- Olympic Podium
- Championship Schedule
Rules & Regulations
News Archive
Links & Contacts



 

 

2005 Men

2005 Women

Lukasz Grodzicki  (POL)

Blanca Manchon Dominguez (ESP)

Pierre Lecoq (FRA)

Anne Sophie Le Page (FRA)

Juan Moreno (ESP)

Laura Linares (ITA)

 

 

2004 Men

2004 Women

David Robertson (NZL)

Flavia Tartaglini (ITA)

Zubari Shahar (ISR)

Marina Alabau Neira (ITA)

Federico Esposito (ITA)

Anne Sophie La Page (FRA)

 

 

2003 Men

2003 Women

Wing Ho Yu (HKG)

Zofia Klepacka (POL)

Mariano Benitez (ARG)

Flavia Tartaglini (ITA)

Byron Kokkalanis (GRE)

Blanca Manchon (ESP)

 

 

2002 Men

2002 Women

Tom Ashley (NZL)

Zofia Klepacka (POL)

Byron Kokkalanis (GRE)

Marina Alabeau Neira (ESP)

Jan Schenk (SUI)

Shiri Ron (ISR)

 

 

2001 Men

 2001 Women

Joeri Van Dijk (NED)

 Zofia Klepacka (POL)

Bryon Kokalanis (GRE)

 Marion Defay (FRA)

Kowk Fai Cheng (HKG)

 Dana Solev (ISR)

 

 

2000 Men

2000 Women

Joeri Van Dyk (NED)

Agata Brygola (POL)

Nicolas Guyader (FRA)

Allison Shreeve (AUS)

King Yin Chan (HKG)

Jenny Le Bihan (FRA)

 

 

1999 Men

 1999 Women

Ho Chi Ho (HKG)

Natalia Kosinska (POL)

Michael Lancey (AUS)

Marine Behagel (FRA)

Yoni Ben-Zeev (ISR)

Belen Hernandez (ESP)

 

 

1998 Men

1998 Women

Ricardo W. Santos (BRA)

Eugenie Raffin (FRA)

Alexandre Guyader (FRA)

Anat Kologny (ISR)

Nick Dempsey (GBR)

Wai Kei Chan (HKG)

 

 

1997 Men

1997 Women

Ricardo W. Santos (BRA)

 Miroslawa Rymko(POL)

Julien Bontemps (FRA)

Anat Kologny (ISR)

Curro Manchon (ESP)

Anja Kaser (SUI)

 

 

1996 Men

1996 Women

Przemysl Miarczynski (POL)

Perinne Vangilve (FRA)

Julien Legrand (FRA)

Miroslawa Rymko(POL)

Guido Willems (NED)

Helen Cartwright (GBR)

 

 

1995 Men

1995 Women

Amir Lebinson (ISR)

Amelie Lux (GER)

Pawel Gordasiewicz (POL)

Sandrine Nuvolone (FRA)

Jon Paul Tobin (NZL)

 Sivan Yosefh (ISR)

 

 

1994 Men

1994 Women

Amir Lebinson (ISR)

Amelie Lux (GER)

Stephane Jaouen(FRA)

Agata Pokorowska (POL)

Pawel Gardahaut (POL)

Justine Gardahaut (FRA)

 

 

1993 Men

1993 Women

Beaudel Moulson (AUS)

Natasha Sturges (AUS)

Stephane Jaouen (FRA)

 Stephanie Cretiaux (FRA)

Dean Tomlinson (GBR)

Agata Pokorowska (POL)

 

 

 

 

1992 Men

1992 Women

Amir Lebinson (ISR)

Natasha Sturges (AUS)

Scott Haladay (USA)

Erna Driessen (HOL)

Marco Casagrande (ITA)

 Elena Draoulec (FRA)

 

 

1991 Men

1991 Women

Carl Ouvrard (FRA)

Natasha Sturges (AUS)

Brendan Todd (AUS)

Elena Branulec (FRA)

Kevin Lowery (USA)

Erna Driessen (NED)

 

 

1990 Men

1990 Women

E. Passant (USA)

 J.S. Cooper (GBR)

M. Bornhaeuser (GER)

M. Schmidt (GER)

A. McIntosh (NZL)

K. Bagdasarova (URS)

 

 

1989 Men

 1988 Men

T. Renault (FRA)

 David Woods (AUS)

G. Friedman (ISR)

Raul Fiedler (SWE)

M. Wemms (GBR)

Asier Fernandez (ESP)

 

 

1987 Men

 1987 Women

Robert Normann (USA)

Jessica Crisp (AUS)

Robert Gough (AUS)

 Margreet Keyer (HOL)

Mattias Ling (SWE)

 Alessandra Sensini (ITA)

 

 

1986 Men

 1985 Men

Christopher Lawrence (AUS)

Keill Price (AUS)

Petteri Somervuori (FIN)

Christopher Lawrence (AUS)

Nikos Kaklamanakis (GRE)

Paco Wirz (ITA)

 

 

1984 Men

 

Knut Budig (GER)

 

Bruce Wylie (AUS)

 

Anders Bringdal (SWE)